Answer: 8.56crews
Explanation:
To get critical fractile probability SL,
We stock up the local trash collection capacity.Cost of overstocking by 1 ton =MC = 625/5 = $125Cost of understocking by 1 ton = additional cost of using outside trash pick up = MB = $650-$125 = $5
SL = Prob(RQ) = MB /( MB + MC) = 525/(125 + 525) = 0.8077 appropriate # of crews = 8.56 crews