A steel bar 110 mm long and having a square cross section 22 mm on an edge is pulled in tension with a load of 89,000 N, and experiences an elongation of 0.10 mm. Assuming that the deformation is entirely elastic, calculate the elastic modulus of the steel.

Respuesta :

Answer:

Elastic modulus of steel  = 202.27 GPa

Explanation:

given data

long = 110 mm = 0.11 m

cross section 22 mm  = 0.022 m

load = 89,000 N

elongation = 0.10 mm = 1 × [tex]10^{-4}[/tex] m

solution

we know that Elastic modulus is express as

Elastic modulus = [tex]\frac{stress}{strain}[/tex]    ................1

here stress is

Stress = [tex]\frac{Force}{area}[/tex]       .................2

Area = (0.022)²

and  

Strain = [tex]\frac{extension}{length}[/tex]       .............3

so here put value in equation 1 we get

Elastic modulus = [tex]\frac{89,000\times 0.11}{0.022^2 \times 1 \times 10^{-4} }[/tex]  

Elastic modulus of steel = 202.27 × [tex]10^9[/tex] Pa

Elastic modulus of steel  = 202.27 GPa

ACCESS MORE
EDU ACCESS