Answer:
4.00%%
a
Explanation:
F = P( 1 + r) ^n
15573.16 = 12800 * (1 +r) ^5
[tex]\frac{15573.16}{12800} = (1+ r) ^{5}[/tex]
1.217 = ([tex]1 + r)^{5}[/tex]
1 + r = [tex]\sqrt{1.217}[/tex]
r = [tex]1.0400 - 1 = 0.0400[/tex] * 100 = 4.00%
F = p(1+ r) ^ n
P = [tex]\frac{100000}{(1 + 0.15)^{82.3753} }[/tex]
P = 1
Therefore the correct option is a