Answer:
Number of silver ions : [tex]1.037\times 10^{23}[/tex]
Number of chromate ions :[tex]5.18 \times 10^{22}[/tex]
Mass of single silver chromate : [tex]5.51\times 10^{-22} g[/tex]
Explanation:
[tex]Ag_2CrO_4[/tex] , Silver chromate
Mass of silver chromate = 28.6 g
Molar mass of silver chromate = 332 g/mol
Moles of silver chromate = [tex]\frac{28.6 g}{332 g/mol}=0.0861 mol[/tex]
[tex]Ag_CrO_4\rightarrow 2Ag^++CrO_4^{2-}[/tex]
1 mole of silver chromate has 2 mole of silver ions and 1 mole of chromate ions.
Then silver ions in 0.0861 moles of silver chromate :
[tex]2\times 0.0861 moles=0.1722 moles [/tex] of silver ion
Then chromate ions in 0.0861 moles of silver chromate :
[tex]1\times 0.0861 moles=0.0861 moles [/tex] of chromate ion
Number of silver ions :
[tex]=0.1722\times 6.022\times 10^{23}=1.037\times 10^{23}[/tex]
Number of chromate ions :
[tex]=0.0861\times 6.022\times 10^{23}=5.18 \times 10^{22}[/tex]
Mass of 1 mole of silver chromate = 332 g
1 mole= [tex]6.022\times 10^{23}[/tex] molecules/atoms/ions
Mass of single silver chromate :
[tex]\frac{332 g}{6.022\times 10^{23}}=5.51\times 10^{-22} g[/tex]