Answer:
Explanation:
The force applied on a body is given as:
Force = mass x acceleration
First scenario;
Mass of object = 20kg
distance = 10m
time = 30s
Second scenario;
Mass of object = 40kg
distance = 5m
time = 30s
speed 1 = [tex]\frac{distance}{time}[/tex] = [tex]\frac{10}{30}[/tex] = 0.33m/s
speed 2 = [tex]\frac{distance}{time}[/tex] = [tex]\frac{5}{30}[/tex] = 0.167m/s
The first scenario;
F = 20 a
Second scenario;
F = 40 a
Momentum of 1 = mass x velocity = 20 x 0.33 = 6.6kgm/s
Momentum of 2 = mass x velocity = 40 x 0.167 = 6.68kgm/s
Force = [tex]\frac{m(v-u)}{t}[/tex]
m(v-u) = momentum
From this scenario, the first body has a lesser force and mass compared to the second one because it has a slightly higher momentum.