Respuesta :

Neetoo

Answer:

Molarity of HCl= 1.3 M

Explanation:

Given data:

Volume of HCl = 25.0 mL

Molarity of HCl = ?

Volume of NaOH = 15 mL

Molarity of NaOH = 2.0 M

Solution:

Formula:

M₁V₁ = M₂V₂

M₁ = Molarity of HCl

V₁ = Volume of HCl

M₂ = Molarity of NaOH

V₂ = Volume of NaOH

Now we will put the values.

M₁  × 25 mL = 2.0 M ×  15 mL

M₁  × 25 mL  = 30 M.mL

M₁  = 30 M.mL / 25 mL

M₁ = 1.3 M

ACCESS MORE
EDU ACCESS