_____Zn + _____HCl --> _____ZnClLaTeX: _22 + _____HLaTeX: _22

What volume of hydrogen, at STP, is produced when 2.5 g of zinc react?

Respuesta :

Okay so this might be confusing but I had this before click the 3rd answer that one should be right if im correct

Answer:

0.856 L of H2 will be produced

Explanation:

Step 1: Data given

Mass of zinc = 2.5 grams

Molar mass of zinc = 65.38 g/mol

Step 2: The balanced equation

Zn + 2HCl → ZnCl2 + H2

Step 3: Calculate moles Zn

Moles Zn = 2.5 grams .65.38 g/mol

Moles Zn = 0.0382 moles

Step 4: Calculate moles H2

For 1 mol Zn we need 2 moles HCl to produce 1 mol ZnCl2 and 1 mol H2

For 0.0382 moles Zn we'll have 0.0382 moles Zn

Step 5: Calculate volume of H2

1 mol = 22.4 L

0.0382 moles = 22.4 * 0.0382 = 0.856 L

0.856 L of H2 will be produced

ACCESS MORE
EDU ACCESS