264 grams of Carbon dioxide (CO2) are needed to create a 40M solution in 150ml of solution.
Explanation:
Given :
molarity of the solution = 40M
Volume of the solution = 150ml or 0.15 litres after dividing it by 1000
compound is carbon dioxide
atomic mass of CO2 = 44.01 gram/mole
mass of CO2 = ?
moles of Co2 =?
the relation between grams and molarity is given by:
number of moles = [tex]\frac{mass}{atomic mass of 1 mole}[/tex] equation 1
molarity is given by :
Molarity = [tex]\frac{number of moles}{volume in litres}[/tex] equation 2
Putting the value of number of moles in equation 2
molarity = [tex]\frac{mass}{atomic mass x volume}[/tex]
mass = molarity x atomic mass x volume
mass = 40 x 0.15 x 44.01
= 264 grams
264 grams is the mass of carbon dioxide required to make a solution of 40 M in 150 ml of solution.