Respuesta :

Answer:

Velocity (v) = 30 m/s

Wavelength = 35 m

frequency (f) = ?

now we know

v = wavelength * f

30 = 35 * f

therefore frequency = 0.857hertz

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico