Answer:
Option B. 6.25 J/S
Explanation:
Data obtained from the question include:
t (time) = 2secs
F (force) = 50N
d (distance) = 0.25m
P (power) =?
The power can be obtained by using the formula P = workdone/time.
P = workdone / time
P = (50 x 0.25)/ 2
P = 6.25J/s