A 5.00-g bullet is fired horizontally into a 1.20-kg wooden block resting on a horizontal surface. The coefficient of kinetic friction between block and surface is 0.20. The bullet remains embedded in the block, which is observed to slide 0.230 m along the surface before stopping. What was the initial speed of the bullet?

Respuesta :

Answer:

The initial velocity of the bullet is  [tex]u_b = 228.7 m/s[/tex]

Explanation:

From the question we are told that

          The mass of the bullet is  [tex]m_b = 5.00g =\frac{5}{1000} = 0.005kg[/tex]

           The mass of the wooden block [tex]m_w = 1.20kg[/tex]

          The coefficient of kinetic friction [tex]\mu_g = 0.20[/tex]

          The  distance traveled by block and bullet [tex]d_{t } = 0.230m[/tex]

let  [tex]F_ b[/tex] denote the force on the bullet in the block and this mathematically denoted as

                            [tex]F_b = \mu_g mg[/tex]

Where m is the mass of both bullet and block

  Substituting values

                             [tex]= (0.20)* (0.005 + 1.20)(9.8)[/tex]

                             [tex]= 2.36N[/tex]

Generally workdone is mathematically represented as

                         [tex]W = F *d_t[/tex]

the  work in this cause in the kinetic energy used to move the block and bullet

                 i.e      [tex]W = \frac{1}{2}mv_f^2[/tex]

Where  [tex]v_f[/tex] is the final speed of the block and bullet

           Therefore  [tex]\frac{1}{2}mv_f^2 = F * d_t[/tex]

making [tex]v_f[/tex] the subject

                              [tex]v_f = \sqrt{\frac{2Fd_t}{m} }[/tex]

Here m is the mass of both bullet and block

Now substituting values

                            [tex]v_f = \sqrt{\frac{2(2.36)(0.230)}{(0.005 + 1.20)} }[/tex]

                                 [tex]= 0.949m/s[/tex]

From the law of conservation of momentum this collision can be mathematically represented as

               

                             [tex]m_bu_b +m_wu_w = (m_w +m_b)v_f[/tex]

Now from the question  [tex]m_wu_w =0[/tex]  this because the block was at rest

                          Therefore [tex]u_b = \frac{(m_w +m_u) v_f}{m_b}[/tex]

    Substituting values

                               [tex]u_b = \frac{(0.005 +1.2) * 0.949}{0.005}[/tex]

                                    [tex]u_b = 228.7 m/s[/tex]

   

The initial speed of the bullet as it was fired horizontally into the wooden block resting on a horizontal surface is 228.7 m/s.

Given

Mass of bullet; 5.00-g

Mass of wood; - 1.20-kg

Coefficient of kinetic friction; -  0.20

Displacement of bullet; - 0.230 m

Initial speed of the bullet; - ?

Solution:

To find the velocity of the Wood,

   

Where v = velocity of the block, μ = coefficient of kinetic friction, s = displacement of the bullet, and g = acceleration due to gravity(9.8).

Now substituting values  

                           [tex]v_f = \sqrt{\frac{2(2.36)(0.230)}{(0.005 + 1.20)} }[/tex]  

                               = 0.949m/s  

From the law of conservation of momentum this collision can be mathematically represented as  

                            [tex]m_bu_b +m_wu_w = (m_w +m_b)v_f[/tex]  

Now from the question  [tex]m_wu_w =0[/tex]  this because the block was at rest  

                         Therefore

Substituting values  

                            [tex]u_b = \frac{(0.005 +1.2) * 0.949}{0.005}[/tex]  

                                 [tex]u_b[/tex]= 228.7 m/s        

Thus, The initial speed of the bullet as it was fired horizontally into the wooden block resting on a horizontal surface is 228.7 m/s.

Learn more:

brainly.com/question/9076628

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico