contestada

A pipe of length 2.7 m is closed at one end and sustains a standing wave at its second overtone. Determine the distance between a node and an adjacent antinode.

Respuesta :

The distance between an antinode and adjacent node is 0.54m

Explanation:

Given:

Length of the pipe, L = 2.7m

Pipe is closed at one end

Standing wave is at 2nd overtone

Distance between a node and adjacent antinode, d = ?

In a pipe, closed at one end and open at one end, the 1st overtone is the 3rd harmonic( n=3 ) and 2nd overtone is the 5th harmonic(n=5).

Antinodes and nodes are always formed equidistant.

So, the distance between an antinode and node would be one-fifth of the length of the pipe.

So, the distance would be [tex]\frac{L}{5}[/tex]    ( n = 5)

[tex]d = \frac{2.7}{5} \\\\d = 0.54m[/tex]

Thus, the distance between an antinode and adjacent node is 0.54m

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico