Answer:
a) Amount spent Rs 15000
Amount saved is Rs 9000
b) it will take him 6 years
Step-by-step explanation:
The amount Mitali earns is Rs. 24000 in a month.
The ratio of her spending to her savings is 5:3
The total ratio is:5+3=8.
The amount spends is:
[tex] \frac{5}{8} \times 24000 = 15000[/tex]
The amount he saves is:
[tex] \frac{3}{8} \times 24000 = 9000[/tex]
If Mitali, saves 9000 a month, we need to divide 54000 by 9000 to obtain the number of months it will take him to save Rs 54000.
[tex] \frac{54000}{9000} = 6[/tex]