You measure 22 textbooks' weights, and find they have a mean weight of 64 ounces. Assume the population standard deviation is 5.1 ounces. Based on this, construct a 90% confidence interval for the true population mean textbook weight.

Give your answers as decimals, to two places

You measure 22 textbooks weights and find they have a mean weight of 64 ounces Assume the population standard deviation is 51 ounces Based on this construct a 9 class=

Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

We want to determine a 90% confidence interval for the true population mean textbook weight.

Number of sample, n = 22

Mean, u = 64 ounces

Standard deviation, s = 5.1 ounces

For a confidence level of 90%, the corresponding z value is 1.645. This is determined from the normal distribution table.

We will apply the formula

Confidence interval

= mean ± z ×standard deviation/√n

It becomes

64 ± 1.645 × 5.1/√22

= 64 ± 1.645 × 1.087

= 64 ± 1.788

The lower end of the confidence interval is 64 - 1.788 = 62.21 ounces

The upper end of the confidence interval is 64 + 1.788 = 65.79 ounces

Therefore, with 90% confidence interval, the true population mean textbook weight is between 62.21 ounces and 65.79 ounces

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico