A bicycle store costs $2800 per month to operate. The store pays an average of $80 per bike. The average selling price of each bicycle is $160. How many bicycles must the store sell each month to break even?
The store must sell bicycles each month to break even
(Type a whole number.)

Respuesta :

Let x = quantity of bicycles

($160x) - ($80x) = $2800. To solve for x, we have to combine the terms on the left side.

$80x = $2800. Divide each side by $80.

x = 35.

35 bicycles must he sold each month to break even.

ACCESS MORE
EDU ACCESS