Answer:
6.47 grams is the maximum mass of carbon dioxide that could be produced by the chemical reaction.
Explanation:
[tex]2C_4H_{10}+13O_2\rightarrow 8CO_2+10H_2O[/tex]
Moles of butane = [tex]\frac{4.6 g}{58 g/mol}=0.07931 mol[/tex]
Moles of oxygen gas = [tex]\frac{7.65 g}{32 g/mol}=0.239 mol[/tex]
According to reaction , 13 moles of oxygen gas reacts with 2 moles of butane,then 0.239 moles of oxygen gas will react with :
[tex]\frac{2}{13}\times 0.239 mol=0.0368 mol[/tex] of butane.
From this we can see that butane is present in an excess amount and oxygen gas is present in limited amount. Hence, oxygen gas is a limiting reagent.
Since, oxygen gas is a limiting reagent which means that amount of carbon dioxide gas produce will depend upon moles of oxygen gas.
According to reaction, 13 moles of oxygen gas gives 8 moles of carbon dioxide, then 0.239 moles of oxygen gas will give:
[tex]\frac{8}{13}\times 0.239 mol=0.147 mol[/tex]
Mass of 0.1471 moles of carbon dioxide gas:
0.147 mol × 44.01 g/mol = 6.47 g
6.47 grams is the maximum mass of carbon dioxide that could be produced by the chemical reaction.