Answer:
Her angular velocity is 439.41 rpm
Explanation:
The moment of inertia when her arms are at her side is
[tex]I_{f} =\frac{mr^{2} }{2}[/tex]
Where m=70 kg, r=33/2=0.165 m
The moment of inertia when her arms are stretched out is
[tex]I_{i} =\frac{m_{b}r^{2} }{2} +2(\frac{m_{h}L^{2} }{12}+m_{h} (\frac{L}{2}+r)^{2} )[/tex]
Where L=66 cm=0.66 m
mb= mass of body except hands=0.87*70=60.9 kg
mh= mass of hands+arms=0.13*70=9.1 kg
The conservation of angular momentum is:
Li=Lf
Ii*wi=If*wf
Clearing wf:
[tex]w_{f} =\frac{I_{i}w_{i} }{I_{f} } =\frac{w_{i}(\frac{m_{b}r^{2} }{2}+2(\frac{m_{h}L^{2} }{12}+m_{h}(\frac{L}{2}+r)^{2})) }{\frac{mr^{2} }{2} }[/tex]
Replacing values:
[tex]w_{f} =\frac{69*(\frac{60.9*0.165^{2} }{2}+2(\frac{9.1*0.66^{2} }{12}+9.1(\frac{0.66}{2}+0.165)^{2} }{\frac{70*0.165^{2} }{2} } =439.41rpm[/tex]