Answer:
The margin of error is 0.0421 = 4.21 percentage points
Step-by-step explanation:
In a sample with a number n of people surveyed with a probability of a success of [tex]\pi[/tex], and a confidence level of [tex]1-\alpha[/tex], we have the following confidence interval of proportions.
[tex]\pi \pm z\sqrt{\frac{\pi(1-\pi)}{n}}[/tex]
In which
z is the zscore that has a pvalue of [tex]1 - \frac{\alpha}{2}[/tex].
The margin of error is:
[tex]M = z\sqrt{\frac{\pi(1-\pi)}{n}}[/tex]
95% confidence level
So [tex]\alpha = 0.05[/tex], z is the value of Z that has a pvalue of [tex]1 - \frac{0.05}{2} = 0.975[/tex], so [tex]Z = 1.96[/tex].
In this problem, we have that:
[tex]n = 500, p = 0.36[/tex]
So
[tex]M = z\sqrt{\frac{\pi(1-\pi)}{n}}[/tex]
[tex]M = 1.96\sqrt{\frac{0.36*0.64}{500}}[/tex]
[tex]M = 0.0421[/tex]
The margin of error is 0.0421 = 4.21 percentage points