Answer:
- 68% of the data will be between 370.5 and 470.5 miles.
- 95% of the data will be between 320.5 and 520.5 miles.
- 99.7% of the data will be between 270.5 and 570.5 miles.
Step-by-step explanation:
The 68-95-99 allows us to estimate quick intervals about a population knowing its mean and standard deviation.
By this rule, we can estimate that 68% of the population is within 1 standard deviation from the mean, 95% is within 2 standard deviations and 99.7 is within 3 standard deviations.
Then, 68% of the data will be between 370.5 and 470.5 miles.
[tex]\mu-1\cdot \sigma=420.5-50=370.5\\\\\mu+1\cdot \sigma=420.5+50=470.5[/tex]
95% of the data will be between 320.5 and 520.5 miles.
[tex]\mu-2\cdot \sigma=420.5-100=320.5\\\\\mu+2\cdot \sigma=420.5+100=520.5[/tex]
99.7% of the data will be between 270.5 and 570.5 miles.
[tex]\mu-3\cdot \sigma=420.5-150=270.5\\\\\mu+3\cdot \sigma=420.5+150=570.5[/tex]