Respuesta :
Answer:
ΔQ = 2.88×10⁵ C
Explanation:
Given that the battery discharges 80A current in 1hr
ΔQ = I ×Δt
Δt = 1hr = 60×60s = 3600s
I = 80A
ΔQ = 80×3600 = 2.88×10⁵ C
Answer:
288000 C
Explanation:
Charge: This is defined as the product of current and time in an electric circuit. The S.I unit of charge is Coulombs (C)
From the question,
The expression for charge is given as
Q = It.................... Equation 1
Where Q = The amount of charge that move through the light, I = current supplied, t = time.
Given: I = 80 A, t = 1 hour = 1×60×60 = 3600 s
Substitute into equation 1
Q = 80(3600)
Q = 288000 C.
Hence the amount of charge that moves from the lights = 288000 C