Explanation:
Given that,
Length of the cable is 19.6 m, l = 19.6 m
Let us assume that the angle with vertical rotating pole is 63 degrees.
The total mass of a chair and its occupant is 250 kg.
(a) Let T is the tension in the cable attached to the chair. So,
[tex]T\cos\theta=mg\\\\T=\dfrac{mg}{\cos\theta}\\\\T=\dfrac{250\times 9.8}{\cos(63)}\\\\T=5396.58\ N[/tex]
(b) The centripetal acceleration acts on it such that,
[tex]\dfrac{v^2}{r}=g\tan\theta\\\\v=\sqrt{Rg\tan\theta} \\\\v=\sqrt{l\sin\theta g\tan\theta}\\\\v=\sqrt{19.6\times \sin(63)9.8\times \tan(63)}\\\\v=18.32\ m/s[/tex]
Hence, this is the required solution.