Respuesta :
Answer: 0.471 (3s.f)
Explanation:
Let x moles of HI being formed.
[H2]=0.3-2x
[I2]=0.3-x
Kc=[HI]^2/[I2][H2]
53.3=x^2/(0.3-x/2)(0.3-x/2)
53.3(0.3-0.5x)^2=x^2
When solved for we get,
x=0.47098
Concentration of HI present is therefore 0.47098.
Or 0.471 (3 significant figures).
Answer:
[tex][HI]_{eq}=0.47M[/tex]
Explanation:
Hello,
In this case, for the given reaction, the law of mass action in terms of the change [tex]x[/tex] due to equilibrium is:
[tex]53.3=\frac{(2x)^2}{(0.300M-x)(0.300M-x)}[/tex]
For which [tex]x[/tex] turns out:
[tex]x=0.235M[/tex]
Therefore, the concentration of HI is:
[tex][HI]_{eq}=2*0.235M=0.47M[/tex]
Best regards.