Respuesta :

Answer:

Suitcase 2 is the better deal because it is less expensive than Suitcase 1 by approximately $0.01 per cubic inchC

Step-by-step explanation:

Let us find the volume of each suitcase and find the price per cubic inch to chose the better deal

The formula of the volume of a rectangular prism is V = L × W × H, where

  • L is the length of it
  • W is the width of it
  • H is the height of it

Suitcase 1:

∵ Its length is 14 inches

∵ Its width is 9 inches

∵ Its height is 22 inches

- Substitute them in the formula of the volume above

∵ V = 14 × 9 × 22

V = 2772 inches³

∵ The cost of it is $139.99

- Divide the cost by the volume to find the cost per cubic inch

∵ The cost per cubic inch = 139.99 ÷ 2772

∴ The cost per cubic inch ≅ 0.05

The cost per cubic inch is approximately $0.05

Suitcase 2:

∵ Its length is 18 inches

∵ Its width is 10 inches

∵ Its height is 22 inches

- Substitute them in the formula of the volume above

∵ V = 18 × 10 × 22

V = 3960 inches³

∵ The cost of it is $158.99

- Divide the cost by the volume to find the cost per cubic inch

∵ The cost per cubic inch = 158.99 ÷ 3960

∴ The cost per cubic inch ≅ 0.04

The cost per cubic inch is approximately $0.04

∵ 0.04 is less than 0.05

∵ 0.05 - 0.04 = 0.01

∴ Suitcase 2 is less expensive than suitcase 1 by $0.01

∴ Suitcase 2 is the better deal

Suitcase 2 is the better deal because it is less expensive than Suitcase 1 by approximately $0.01 per cubic inch

ACCESS MORE