Jamal bought 2 pounds of red apples and 3.2 pounds of green apples from a grocery store, where both kinds of apples are $1.65 a pound. How much did Jamal spend on apples?
Multiply 1.65 by 2 to get the cost for red apples, which is 3.3. Then, multiply 1.65 by 3.2 to get 5.28. Add 5.28 and 3.3 to get $8.58. Hope this helped!