An alternative to CFL bulbs and incandescent bulbs are light-emitting diode (LED) bulbs. A 100 W incandescent bulb can be replaced by a 16 W LED bulb. Both produce 1,600 lumens of light. Assuming the cost of electricity is $0.20 per kilowatt-hour, how much does it cost (in dollars) to run the LED bulb for one year if it runs for three hours a day

Respuesta :

Answer:

cost to run the LED bulb for one year if it runs for 3 hours a day is $3.50  

Explanation:

given data

power = 16 W

cost of electricity = $0.20 per kilowatt-hour

time =  3 hours a day.

solution

we get here energy consumption is express as

E = Power × time

E = (16) × (365 × 3)

E =  17520 Wh

E =  17.52 kWh

and

cost of operation = E × cost of electricity    .........1

cost of operation =  17.52 × $0.20

cost of operation = $3.50

so cost to run the LED bulb for one year if it runs for 3 hours a day is $3.50  

ACCESS MORE