A class of 25 students is going on a field trip. The bus for the field trip will cost a total of $125. Each student will pay the same amount for the bus. ​​Part A: What is the cost of the bus for each student? Show your work or explain how you got your answer. ​Each student will pay 5 dollars. ​On the field trip, students can purchase a lunch for $2.75, a bottle of water for $0.69, a snack for $1.25, and a T-shirt for $12.50. ​ What is the total cost of one lunch, one bottle of water, one snack, and one T-shirt?

Respuesta :

Answer:

A:5, B:17.19

Step-by-step explanation:

A: You were right. It is 5 dollars because if everyone pays the same, you can do 125/25 to get 5. You can check that by doing 25*5=125 to know it's right.

B: It is $17.19 because you simply add 12.50+1.25+2.75+0.69 to get $17.19

Answer:

Part A: 5

Part B: 17.19

Step-by-step explanation:

Part A:

$125 divided by 25 students equals 5 dollars per person

125/5 = 5

Part B:

One lunch plus one water bottle, plus one snack, plus one t-shirt equals $14.44 dollars

0.69 + 1.25 + 12.5 + 2.75 = 17.19

Otras preguntas