Hey there!
[tex]\large\boxed{c=\frac{8}{3}p}[/tex]
If 3 pounds at $8, then we can divide 8 by 3 to find the cost for one pound. Since it's an annoying repeating decimal I'm going to leave it in fraction form as 8/3.
Cost is the dependent variable, because the cost depends on the pounds of pears purchased.
Hope this helps!