If you can buy 8 cans of corn for 3.20 how much would 48 cans cost
![If you can buy 8 cans of corn for 320 how much would 48 cans cost class=](https://us-static.z-dn.net/files/d8a/ad9865d44c098aa6bafac035c95247bf.png)
Answer:
$19.20
Explanation:
divide 3.20 by 8 in order to get the cost of 1 can
3.20/8 = 0.40
multiply the cost of 1 can ($0.40) by 48 in order to get the cost of 48 cans
0.40 * 48 = 19.20
$19.20 for 48 cans of corn