contestada

A football coach sits on a sled while two of his players build their strength by dragging the sled across the field with ropes. The friction force on the sled is 1500 N and the angle between the two ropes is 50∘. Assume both players pull with the same force. How hard must each player pull to drag the coach at a steady 2.10 m/s?

Respuesta :

Answer:

828.7N

Explanation:

When two players are pulling the sled by same force inclined at 50 degree Angle so the net force is given as

[tex]F_{net} = \sqrt{F^2 + F^2 + 2F^2cos\theta}[/tex]

[tex]F_{net} = F\sqrt{2 + 2cos\theta}\\F_{net} = F\sqrt{2 + 2cos50}\\F_{net} = 1.81 F[/tex]

now since the sled is moving with uniform speed so

[tex]F_{net} = F_f[/tex]

now we have

[tex]1.81 F = 1500F = 828.7 N[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico