Answer:
$5 / unit
Explanation:
Variable cost (VC) per unit = $15
Units = 30,000
Total VC = 30,000 x 15 = $450,000
Fixed Costs (FC) = $90,000
Desired Profit = $150,000
Sales Revenue = Total VC + FC + Desired profit
= $450,000 + $90,000 +$150,000
= $690,000
Selling price per unit = $690,000 / 30,000 units = $23 / unit
Cost per unit = ( $450,000 + $90,000) / 30,000 = $18 / unit
Mark-up = (Selling price per unit - Cost per unit) / Cost per unit
= (23 - 18) / 18
= 27.78 %
The Mark-up is 27.78%
Desired profit divided by units is the mark-up in dollars
150,000/30000 = $5 per unit