Answer:
Value of Equity = 25,000 * $65 = $1,625,000
Value of Preferred Stock = 6,600 * $88 = $580,800
Value of Debt = 362,000 / 100 * 104 = $376,480
Value of Firm = $1,625,000 + $580,800 + $376,480
Value of Firm = $2,582,280
Weight of Equity = 1,625,000/ 2,582,280 = 0.6293
Weight of Preferred Stock = 580,800/ 2,582,280 = 0.2249
Weight of Debt = 376,480/ 2,582,280 = 0.1458
After Tax cost of Preferred Stock = 6.40 * (1- 0.39) = 3.904%
After tax Cost of Debt = 7.66* (1- 0.39) = 4.6726%
Weighted Average Cost of Capital = (0.6293 * 13.70) + (0.2249 * 3.904) + (0.1458 * 4.6726)
Weighted Average Cost of Capital = 8.6214 + 0.8780 + 0.6713
Weighted Average Cost of capital = 10.18% or 10.14%( nearest)