Answer:
Explanation:
Given :
No. of turns in the first coil [tex]N_{1} = 41[/tex]
No. of turns in the second coil [tex]N_{2} = 123[/tex]
Area of first coil [tex]A_{1} = 0.074 m^{2}[/tex]
According to the law of electromagnetic induction,
Induced emf = [tex]-N \frac{d \phi}{dt}[/tex]
Where [tex]\phi =[/tex] magnetic flux.
Since given in question emf of both coil is same so we compare above equation.
[tex]-\frac{N_{1} d\phi _{1} }{dt_{1} } = -\frac{N_{2} d\phi _{2} }{dt_{2} }[/tex]
[tex]\frac{N_{1} A_{1} dB_{1} }{dt_{1} } = \frac{N_{2} A_{2} dB_{2} }{dt_{2} }[/tex]
[tex]A_{2} = \frac{N_{1} A_{1} }{N _{2} }[/tex]
[tex]A_{2} = \frac{41 \times 0.074 }{123 }[/tex]
[tex]A_{2} = 0.0246 = 0.025 m^{2}[/tex]
Therefore, the area of second coil is ≅ 0.025 [tex]m^{2}[/tex]