For the question that asks If 2 pounds of strawberries cost $4.50, how much would 3 pounds cost? Shouldn't the answer be 6.75, because when u add 4.50 + 2.25 it will equal 6.75 not 7.75
Yes dividing the cost of strawberries ($4.50) by 2 and then adding that quotient/answer ($2.25) to the cost of strawberries gives you the price of $6.75. Not $7.75.