A sale price of Chocolate covered raisins is represented by the equation c=$6 is the total cost, and P is the number of pounds of chocolate covered raisins. What is the unit rate of this problem

Respuesta :

Answer:

[tex]\dfrac{6}{P}\text{ dollars per pound}[/tex]

Step-by-step explanation:

We are given the following in the question:

Total cost is given by

[tex]c=\$6[/tex]

P is the number of pounds of chocolate

Unit rater:

It the unit cost of chocolate covered raisins that is the cost of chocolate covered raisins per pound.

This is given by

[tex]\text{Unit price}\\\\=\dfrac{\text{Total cost}}{\text{Number of pounds}}\\\\=\dfrac{c}{P}\\\\=\dfrac{6}{P}\text{ dollars per pound}[/tex]

Thus, the unit cost is

[tex]\dfrac{6}{P}\text{ dollars per pound}[/tex]

ACCESS MORE