Answer:
v = 0
Explanation:
This problem can be solved by taking into account:
- The equation for the calculation of the period in a spring-masss system
[tex]T = \sqrt{\frac{m}{k} }[/tex] ( 1 )
- The equation for the velocity of a simple harmonic motion
[tex]x = \frac{2\pi }{T}Asin(\frac{2\pi }{T}t)[/tex] ( 2 )
where m is the mass of the block, k is the spring constant, A is the amplitude (in this case A = 14 cm) and v is the velocity of the block
Hence
[tex]T = \sqrt{\frac{2 kg}{50 N/m}} = 0.2 s[/tex]
and by reeplacing it in ( 2 ):
[tex]v = \frac{2\pi }{0.2s}(14cm)sin(\frac{2\pi }{0.2s}(0.9s)) = 140\pi sin(9\pi ) = 0[/tex]
In this case for 0.9 s the velocity is zero, that is, the block is in a position with the max displacement from the equilibrium.