Respuesta :

Answer:

[tex]\sigma = 0.5\ Seconds[/tex]

Step-by-step explanation:

Given that

Mean ,λ = 0.5 seconds

In exponential distribution ,variance is given as follows

Variance=λ²

Variance = 0.5 x 0.5 = 0.25 seconds

The standard deviation in exponential distribution is given as follows

[tex]\sigma=\sqrt{Variance}[/tex]

[tex]\sigma = \sqrt{0.25}[/tex]

[tex]\sigma = 0.5\ Seconds[/tex]

Therefore the standard deviation will be 0.5 seconds.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico