A circular coil of wire of radius 5.0 cm has 20 turns and carries a current of 2.0 A. The coil lies in a magnetic field of magnitude 0.50 T that is directed parallel to the plane of the coil. (a) What is the magnetic dipole moment of the coil? (b) What is the torque on the coil?

Respuesta :

Answer:a. Magnetic dipole moment is 0.3412Am²

b. Torque is zero(0)N.m

Explanation: The magnetic dipole moment U is given as the product of the number of turns n times the current I times the area A

That is,

U = n*I*A

But Area A is given as pi*radius² since it is a circular coil

Radius given is 5cm converting to meter we divide by 100 so we have our radius to be 0.05m. So area A is

A = 3.142*(0.05)² =7.86*EXP {-3} m²

Current I is 2 A

Number of turns is 20

So magnetic dipole moment U is

U = 20*2*7.86*EXP {-3}=0.3142A.m²

b. Torque is given as the cross product of the magnetic field B and magnetic dipole moment U

Torque = B x U =B*U*Sine(theta)

But since the magnetic field is directed parallel to the plane of the coil from the question, it means that the angle between them is zero and sine zero is equals 0(zero) if you substitute that into the formula for torque you will find out that your torque would equals zero(0)N.m

ACCESS MORE
EDU ACCESS