Answer:
Q1). For 16.49 tons both the companies charge the same.
Q2). Cost of the sugar will be $7977.62
Step-by-step explanation:
The given question is incomplete; here is the complete question.
The first company charges $4296 to rent trucks plus an additional fee of $225.50 for each ton of sugar. The second company charges $5500 to rent trucks plus an additional fee of $150.25 for each ton of sugar.
Q1). For what amount of sugar do the two companies charge the same?
Q2). What is the cost when two companies cost the same?
Let both the companies purchase the same amount of sugar = x tones
For company (1),
Charges to rent the trucks = $4296
Cost of each ton of sugar = $225.50
Cost of x tons of the sugar = $225.50(x)
Total charges = 4296 + 225.5(x)
For company (2),
Charges to rent the the trucks = $5500
Cost of each ton of sugar = $150.25
Cost of x tons of sugar = 150.25x
Total charges = 5500 + 150.25(x)
Answer for Q1). For same charges,
4296 + 225.5(x) = 5500 + 150.25(x)
223.25(x) - 150.25(x) = 5500 - 4296
73x = 1204
x = [tex]\frac{1204}{73}[/tex]
x = 16.49 tons
Answer for Q2).
For x = $16.49,
Cost of the sugar = 5500 + 150.25(16.49)
= 5500 + 2477.62
= $7977.62