Answer:
The magnitude of the current is 10 A.
Explanation:
Given that,
Resistance, R = 10 ohms
Inductance, [tex]L=\dfrac{10}{377}\ H=0.0265\ H[/tex]
Capacitance, [tex]C=\dfrac{0.1}{377}\ F=0.000265\ F[/tex]
Voltage, V = 100 V
Frequency, f = 60 Hz
At resonance condition, the resistance of the circuit is equal to its impedance. It is given by :
[tex]Z=\sqrt{R^2+(2\pi f L-\dfrac{1}{2\pi f C})^2} \\\\Z=\sqrt{10^2+(2\pi \times 60\times 0.0265-\dfrac{1}{2\pi \times 60\times 0.000265})^2}\\\\Z=10\ \Omega[/tex]
Let I is the current. It can be calculated using Ohm's law as :
V = I Z
[tex]I=\dfrac{V}{Z}\\\\I=\dfrac{100}{10}\\\\I=10\ A[/tex]
So, the magnitude of the current is 10 A. Hence, this is the required solution.