Respuesta :
[tex]\huge\boxed{c=3.5a}[/tex]
First, we need to find how much a single pound of apples costs.
Do this by dividing.
[tex]\frac{\$7}{2\ \text{lbs.}}\div\frac{2}{2}=\frac{\$(7\div 2)}{(2\div 2)\ \text{lbs.}} = \frac{\boxed{\$3.50}}{1\ \text{lb.}}[/tex]
Now, write an equation.
[tex]\large\boxed{c=3.5a}[/tex]
This represents that the cost equals 3.5 times the number of apples.
Answer:
3.5a=c
Step-by-step explanation:
You can do this in two ways:
Way ONE:
In this scenario:
a=2
c=7
If you plug those numbers into the equation, you get:
3.5*2=7
This statement is correct.
Way TWO:
$7/2=3.50. This is the cost PER POUND OF APPLE.
That means:
Every pound of apple, a, times 3.50, will give you your cost. This is basically just reversing 7/2=3.50, our first statement.
In equation form, the underlined statement would look like this:
a*3.5=7, or our answer:
3.5a=7