Respuesta :

Ben

[tex]\huge\boxed{c=3.5a}[/tex]

First, we need to find how much a single pound of apples costs.

Do this by dividing.

[tex]\frac{\$7}{2\ \text{lbs.}}\div\frac{2}{2}=\frac{\$(7\div 2)}{(2\div 2)\ \text{lbs.}} = \frac{\boxed{\$3.50}}{1\ \text{lb.}}[/tex]

Now, write an equation.

[tex]\large\boxed{c=3.5a}[/tex]

This represents that the cost equals 3.5 times the number of apples.

Answer:

3.5a=c

Step-by-step explanation:

You can do this in two ways:

Way ONE:

In this scenario:

a=2

c=7

If you plug those numbers into the equation, you get:

3.5*2=7

This statement is correct.

Way TWO:

$7/2=3.50. This is the cost PER POUND OF APPLE.

That means:

Every pound of apple, a, times 3.50, will give you your cost. This is basically just reversing 7/2=3.50, our first statement.

In equation form, the underlined statement would look like this:

a*3.5=7, or our answer:

3.5a=7

ACCESS MORE