a grocer mixes two types of nuts, brand a and brand b. If the mix incluedes 4kg of brand a and 6kg of brand b, the mix will cost $6.20 per kilogram. If it incluedes 2 kg of brand a and 8kg of brand b, it will cost 5.60 per kilogram Find the cost per kilogram of each brand

Respuesta :

Answer:

for brand a= $8 per/kg and brand b=$5 per/kg

Step-by-step explanation:

Let A be the cost per kg. of brand a

Let B be the cost per kg. of brand b

forming the equation: (wt. * cost + wt. * cost = wt. * cost)

4A + 6B = 10(6.20) ------(1)

2A + 8B = 10(5.60) ------(2)

lets find out the values of A and B by solving above equations.

(1)=>[tex]A=\frac{10(6.20)-6B}{4}[/tex]

[tex]A=\frac{62-6B}{4}[/tex] put this value in eq(2)

(2)=> [tex]2(\frac{62-6B}{4} )+8B=10(5.60)[/tex]

[tex]\frac{62-6B+16B}{2} =56[/tex]

[tex]10B+62=112[/tex]

[tex]B=\frac{112-62}{10}[/tex] = 5 ---> ($5 per/kg for B)

now for A,

[tex]A=\frac{62-(6)(5)}{4}[/tex]=8 ---> ($8 per/kg for A)

Answer: Brand A costs 0.8 while brand B costs 0.5.

Step-by-step explanation:

The cost per kilogram for brand A is 0.8 while brand B is 0.5.

The explanation and calculation are in the attached file.

Ver imagen topeadeniran2
Ver imagen topeadeniran2
ACCESS MORE