A random sample of 18 fields of barley has a mean yield of 36.4 bushels per acre and standard deviation of 7.37 bushels per acre. Determine the 80% confidence interval for the true mean yield. Assume the population is approximately normal.

Respuesta :

Answer:

So, the confidence interval is [34.08, 38.72].

Step-by-step explanation:

We know that a  random sample of 18 fields of barley has a mean yield of 36.4 bushels per acre and standard deviation of 7.37 bushels per acre.  

We have :

[tex]n=18\\\\\mu=36.4\\\\\sigma=7.37\\\\c=80\%[/tex]

We use the Appendix: Critical Values Tables, and we get that:

[tex]t_{\frac{\alpha}{2}}=1.333[/tex]

We calculate the margin of error:

[tex]E=t_{\frac{\alpha}{2}}\cdot \frac{\sigma}{\sqrt{n}}=1.333\cdot \frac{7.37}{\sqrt{18}}=2.32[/tex]

We get the boundaries of the confidence interval:

[tex]\mu-E=36.4-2.32=34.08\\\\\mu+E=36.4+2.32=38.72\\[/tex]

So, the confidence interval is [34.08, 38.72].

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico