Respuesta :
He have $5.385 left in bank & cash he have to spend is $68.95 i.e. Total money left is $5.385 + $68.95 = $74.335 .
Step-by-step explanation:
Here we have , Edward earned $105.70 last week. He put 15% of his money in the bank and plans to spend the rest of it. He spent $12.00 at the movies and bought a hours and sold a car for video game for $21.36 . We need to find that how much money does he have left to spend . Let's find out :
Edward earned $105.70 last week:
That means Edward initially have $105.70 , let x = $105.70 .
He put 15% of his money in the bank and plans to spend the rest of it.
15% of money is in bank i.e. [tex]\frac{money(15)}{100}[/tex]
[tex]\frac{105.70(15)}{100}[/tex] = $5.385 , So New value of x = 105.70 - 5.385 = $102.315
He spent $12.00 at the movies and bought a hours and sold a car for video game for $21.36 :
Total money spent here = $12 + $21.36 = $33.36
New value of x = $102.315 - $33.36 = $68.95
Therefore, He have $5.385 left in bank & cash he have to spend is $68.95 .
Money Edward has left to spend = $56.49
Step-by-step explanation:
Step 1 :
Total amount earned by Edward = $105.70
Percentage of the amount he put in bank = 15%
Amount he has put in bank = $15.85
Remaining amount = 105.70 - 15.85 = $89.85
Step 2 :
Amount spent by him at movies = $12.00
Amount spent for video game = $21.36
Total amount spent = 12 + 21.36 = $33.36
Remaining amount he has left to spend = 89.85 - 33.36 = $56.49
Step 3 :
Answer :
Money Edward has left to spend = $56.49