Respuesta :
Answer:
66.7 feet
Step-by-step explanation:
v² = u² + 2as
0² = 40² + 2(-12)(so
1600 = 24s
s = 66⅔ or 66.7
Using the motion equation, the distance traveled by the car comes to rest would be 66.67 metres.
Using the relation :
- v² = u² - 2as
- Since the car is decelerating
- Final velocity, v = 0
Hence, we have ;
0² = 40² - 2(12)(s)
0 = 1600 - 24s
24s = 1600
Divide both sides by 24
s = 1600/24
s = 66.67 meters.
Hence, the car would travel a distance of 66.67 meters before stopping.
Learn more : https://brainly.com/question/13976112