Answer: the man's claim is true.
Step-by-step explanation:
Given that 30% of the well find water at a depth <=100 feet
P(X<=100) = 0.30
If the man's prediction work well the probability of finding well at less than 100 or equal should be high fwhen calculated from his results. So give 27 out of 80 wells
P(X<=100) = 27/80
P(X<=100) = 0.3375
Since 0.3375 > 0.3
The man's claim is true.