Lulu has two baskets of apples, in the first one she has 43.50 kg and in the second one she has 25 kg more than in the first one. If the sale price is $ 7.45 per kg, how much money can you earn if you sell the baskets?

Respuesta :

Answer:

$834.40

Step-by-step explanation:

Find how many kg Lulu has total by adding 43.50 and 43.50+25 together.

You get 112 kg, and then multiply that by the price per kg, so 112 * 7.45 is 834.40.

Answer:

834.4

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE