a. $0.811
b. $0.75
c. 10-ounce package of cashews costs $8.11 is better then a 16-ounce package of cashews costs $12
Step-by-step explanation:
Here we have , 10-ounce package of cashews costs $8.11, and a 16-ounce package of cashews costs $12.
a. What is the cost per ounce for the 10-ounce package of cashews?
cost per ounce for the 10-ounce package of cashews = [tex]\frac{8.11}{10}[/tex]
cost per ounce for the 10-ounce package of cashews = $[tex]0.811[/tex]
b. What is the cost per ounce for the 16-ounce package of cashews?
cost per ounce for the 16-ounce package of cashews = [tex]\frac{12}{16}[/tex]
cost per ounce for the 16-ounce package of cashews = $[tex]0.75[/tex]
c. Which package is the better buy?
10-ounce package of cashews costs $8.11 is better then a 16-ounce package of cashews costs $12 , because cost per ounce for the 10-ounce package of cashews = $[tex]0.811[/tex] is greater then cost per ounce for the 16-ounce package of cashews = $[tex]0.75[/tex]