10-ounce package of cashews costs $8.11, and a 16-ounce package of cashews costs $12.

​a. What is the cost per ounce for the 10-ounce package of cashews?



b. ​What is the cost per ounce for the 16-ounce package of cashews?



c. Which package is the better buy?

Respuesta :

a. $0.811

b. $0.75

c.  10-ounce package of cashews costs $8.11 is better then a 16-ounce package of cashews costs $12

Step-by-step explanation:

Here we have , 10-ounce package of cashews costs $8.11, and a 16-ounce package of cashews costs $12.  

a. What is the cost per ounce for the 10-ounce package of cashews?

​cost per ounce for the 10-ounce package of cashews = [tex]\frac{8.11}{10}[/tex]

​cost per ounce for the 10-ounce package of cashews = $[tex]0.811[/tex]

b. ​What is the cost per ounce for the 16-ounce package of cashews?

cost per ounce for the 16-ounce package of cashews = [tex]\frac{12}{16}[/tex]

cost per ounce for the 16-ounce package of cashews = $[tex]0.75[/tex]

c. Which package is the better buy?

10-ounce package of cashews costs $8.11 is better then a 16-ounce package of cashews costs $12 , because cost per ounce for the 10-ounce package of cashews = $[tex]0.811[/tex] is greater then cost per ounce for the 16-ounce package of cashews = $[tex]0.75[/tex]

ACCESS MORE