Answer:
Unitary fixed manufacturing cost= $2.4 per unit
Explanation:
Giving the following information:
Mullennex Corporation's relevant range of activity is 2,000 units to 6,000 units.
For 4,000 units:
Fixed manufacturing overhead $ 3.00
First, we need to calculate the total fixed manufacturing cost:
Total fixed manufacturing cost= 4,000units* $3= $12,000
Now, we can calculate for 5,000 units:
Unitary fixed manufacturing cost= 12,000/5,000= $2.4 per unit