Answer:
The answer to your question is bananas
Step-by-step explanation:
Data
Bananas
2 pounds = $2.16
5 pounds = $5.40
Apples
y = 1.01x
Process
1.- Calculate the price of 1 pound of bananas
2.16/2 = $1.08 5.40/5 = $1.08
2.- Write the equation for bananas
y = 1.08x
3.- Compare the fruit and their costs
bananas apples
Cost per pound = $1.08 Cost per pound = $1.01
4.- Conclusion
Bananas are more expensive than apples