Mars has a surface gravity that is only 0.38 (a little over one-third) that of Earth's. Thus, the weight of an object will also be 0.38 times that of Earth. What is the G.P.E. of a climber who weighs 675 newtons on Earth at the top of 26,000-meter Olympus Mons?

Respuesta :

Answer:

Potential energy on surface of Mars is 6669000 J

Explanation:

As we know that the weight of the climber on the surface of Earth is given as 675 N

So weight of the climber on the Mars is given as

[tex]W = 0.38 (675)[/tex]

[tex]W = mg = 256.5 N[/tex]

Now we know that gravitational Potential energy is given as

[tex]U = mgH[/tex]

[tex]U = (256.5)(26000)[/tex]

[tex]U = 6669000 J[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico